Žraloci

20. dubna 2007 v 17:56 | Nikysek
Žraločci
Velcí nebo ještě větší, mladý nebo starý, jakákoliv myšlenka na žraloka je děsivá. Tihle mořští predátoři budí strach už 350 milionů let. Některé druhy dokáží plavat vysoko proti proudu řek, kde je až 100% sladké vody. Jeden z nich byl pozorován vysoko v toku Amazonky. Je známo i několik druhů, které se adaptovali na život ve větších jezerech. Největším žralokem je planktonožravý žralok obrovský, za nejnebezpečnějšího je považován žralok bílý, vyskytující se v pobřežních vodách. Je na pokraji vyhynutí, i když není zaměřený na lovení lidí. Dokáže vystopovat potravu na velkou dálku, hlavně díky svému čichu. Takže nelezte do vody, když krvácíte, to je pro něj největší lákadlo. Mezi další nebezpečné druhy patří taky žralok bělavý, modrý a tygří.
Cizí jim není ani sladká voda
Většina lidí žraloky spojuje jen se slanou vodou. Ovšem již v dávnověku na Zemi plavalo mnoho druhů sladkovodních. Výjimkou není ani naše území. Například u Semil vědci objevili pozůstatky sladkovodního žraloka z období spodního permu, tedy z doby před cca 290 miliony let.
Za jediné jezero na světě obývané sladkovodními žraloky se považuje Lago de Nicaragua s rozlohou 8624 km2 (délka 177 km, šířka 58 km). Místní obyvatelé tvrdí, že v této vodní nádrži sopečného původu se strmými skalnatými břehy viděli až šestimetrové kusy. V poslední době se objevují zprávy, že žraloci osídlili i blízké sopečné jezero Managua.
Masožravý žralok bělavý, který běžně žije v moři, je jediným žraločím mořským druhem, kterému nevadí ani zcela sladká voda. Za potravou se tak vydává i proti proudu řek - odborníci ho pozorovali v Orinoku, Mississippi, Zambezi, Limpopu, v Amazonce na území Peru, ale také v indických řekách Indus a Ganga. Tento "posvátný" tok si však oblíbil i zvláštní sladkovodní druh Glyphis gangeticus, o kterém však odborníci zatím příliš mnoho nevědí. V oblasti Bornea, Nové Guiney a Austrálie zase žije druh Glyphis glyphis.
Pokud jde o sladkovodní žraloky, jejichž velikost se většinou měří jen na desítky centimetrů, dodejme, že svůj druhý domov našli i v různých akváriích.
Kdo se bojíte žraloků, tak se na ty obrázky radši nedívejte :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama